Urządzanie domu seniora

22, Jun, 2020

mieszkanie-seniora.jpg

Wielu z nas budując osobisty dom organizuje go w taki sposób, by cieszyć się jego funkcjonalnością relatywnie jak najdłużej. Odporne surowce, drobiazgowe zaprojektowanie wszystkich pomieszczeń – oto kwestie cokolwiek ważne, jakim ofiarowujemy własny czas. Myślimy też o komforcie oraz wygodzie, za sprawą jakim prywatnym domem będziemy mogli się cieszyć potencjalnie jak najdłużej. Idealny projekt budynku powinien wylatywać w przyszłość, a więc przewidywać fakt, iż jego gospodarze będą się starzeć. Jak urządzić budynek w taki sposób, by był on elegancki, ergonomiczny, ale jednocześnie przystosowany do oczekiwań oraz predyspozycji nestora?

Projekt domu, w jakim starszy będzie się czuł perfekcyjnie, bynajmniej nie musi być złożonym założeniem. Wystarczy pamiętać o wyznaczeniu pomieszczeń w optymalny sposób oraz przypilnowanie o to, by przenoszenie się między nimi nie tworzyło poważniejszych przeszkód. Miejsca ważne dla staruszka – pokój, kuchnia i łazienka, powinny się przeto znaleźć na dole. Dzięki temu dostęp do nich zostanie ułatwiony.

Obszerne przejścia, nieobecność progów – oto kolejne kwestie, jakie mają dla starszego człowieka niebywałe znacznie. Perspektywicznie prawidłowo jest też przemyśleć montaż uchwytów w miejscach trudnych do poruszania się, a zwłaszcza w łazience, by starsza osoba miała się czego złapać ponieważ w starszym wieku zachowanie równowagi nie jest zrazu do tego stopnia oczywiste jak dla młodszej osoby - zobacz więcej.

Dobrze jeszcze zadbać o to, żeby z dołu można było bez przeszkód wydostać się na taras bądź do ogrodu. Wymienienie schodów na wygodne podjazdy to odpowiednie podejście, które pozwoli wychodzić na taras chociażby takiej osobie, jaka porusza się z chodzikiem bądź porusza się wózkiem. Natomiast bezspornie najsłuszniejszym rozwiązaniem jest wszelako postawienie na budynek parterowy, wtedy w ogóle wyeliminujemy dylematy wypływające z powinności przemieszczania się po schodach.

Kalkuluje się również na czas pomyśleć o tego rodzaju rzeczach, jak poziom, na jakim instalowane są wtyczki oraz włączniki światła. Im lepiej rozplanujemy nasz domek aktualnie, w tym większym stopniu będziemy się z tego cieszyć gdy się zestarzejemy.

  • Opublikowano przez MrsB w