Przegląd i naprawa instalacji C.O.

13, May, 2020

komin.jpg

Zaraz gdy tylko skończy się zima warto zrobić w swoim budynku gruntowny przegląd całego systemu centralnego ogrzewania. Wiadome jest, że trudno to przeprowadzić w trakcie zimy, gdyż jakby nie było, cały system jest wówczas na chodzie, a grzać trzeba. Za to kiedy jest już cieplej można spokojnie wygasić piec i przeprowadzić wszystkie niezbędne naprawy.

Zabierając się za przegląd instalacji C.O. zobaczyć należy przykładowo stan wody krążącej od pieca do grzejników, ponieważ zasadniczo tego typu instalacja działa w ustroju otwartym i po określonym okresie czasu pewna część wody odparowuje, zaś grzejniki mogą ulec zapowietrzeniu. Wizję lokalną powinno się zrealizować dodatkowo w stosunku do pieca centralnego ogrzewania, szczególnie jeżeli jest to zrazu niemłody kocioł (może okaże się, że najwyższy czas na wymianę). Trzeba skontrolować status korpusu, czy nie został on już przepalony przez ogień, a także innych wykonanych z metalu segmentów. Jeżeli jest to piec z podajnikiem to obowiązkowe jest obejrzenie maszynerii dostarczającej opał, w tym przede wszystkim aparatu ślimakowego, który może ulec zardzewieniu i wytarciu przy spalaniu mokrego węgla.

Pamiętać należy przy okazji także o przewodzie kominowym. To w nim ma ujście dym, sadze i spaliny. Niedrożny komin spowoduje, że nie dogrzejemy mieszkania nawet jeżeli pozostałe elementy układu centralnego ogrzewania pracują normalnie. Dlatego warto już teraz sprawdzić czy może być nam niezbędna naprawa kominów żory, zanim wykaże się że jego kondycja utrudnia nam zagrzanie w mieszkania. Komin może być przykładowo zapchany, co mocno osłabi jego cug, a kocioł będzie się dusił, gdyż nie ma możliwości odessania dymu. Powodem zablokowania jest zazwyczaj uzbieranie się wewnątrz komina sadzy oraz substancji smolistych powstających w efekcie spalania.

Może okazać się, iż urządzenia jakie ma do wykorzystania kominiarz nie są właściwe do udrożnienia tak zakorkowanego kanału kominowego. Wtedy odetkanie go będzie wymuszało zawołania dysponującej doskonalszymi urządzeniami firmy. Czasem potrzeba w takim kominie wypalić smołę, co jest już trudniejszym zabiegiem. Nie można mimo wszystko pozostawić komina bez naprawy ponieważ reperkusje tego mogą być smutne – również mandat jeśli komin dymi na całą okolicę i sąsiedzi poskarżą się straży miejskiej.

  • Opublikowano przez MrsB w w